Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka podstawowych najczęściej zadawanych pytań dotyczących OFE. Wiele odpowiedzi na dręczące Cię pytania znajdziesz także w innych artykułach. Mam nadzieję, że po lekturze poniższych odpowiedzi będziesz miał mniej wątpliwości i łatwiej dokonasz wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego.
W jaki sposób przystąpić do OFE?
Możesz skontaktować się z przedstawicielem wybranego funduszu emerytalnego i podpisać umowę członkowską w sposób tradycyjny. Istnieje również inna możliwość. Możesz zapisać się do funduszu online. Właściwie każdy OFE daje swoim klientom taką możliwość. W tym celu musisz odwiedzić strony internetowe funduszy.
Co to jest jednostka rozrachunkowa?
Składki przekazywane z ZUS do OFE po potrąceniu opłat przeliczane są na jednostki rozrachunkowe. Jeśli chcesz się dowiedzieć ile środków zgromadziłeś na swoim rachunku musisz pomnożyć ilość jednostek rozrachunkowych przez ich aktualną cenę. Pamiętaj, że cena jednostek rozrachunkowych zmienia się każdego dnia.
Skąd mam wiedzieć ile środków mam na swoim koncie?
Otwarty fundusz emerytalny ma obowiązek wysyłać Ci informację na temat zgromadzonych środków. Wiele funduszy daje Ci również możliwość sprawdzenia swojego stanu konta online. Musisz tylko zalogować się w sposób opisany na konkretnej stronie funduszu. Pamiętaj, że masz prawo zamówić informacje z OFE w każdej chwili.
Co się stanie ze środkami zgromadzonymi na rachunku w OFE, gdy stracę pracę?
Jeśli nie pracujesz ZUS nie przekazuje składek do OFE. Dopiero, gdy ponownie podejmiesz pracę, ZUS wznowi przesyłanie części składek do OFE, do którego należysz.
Czy mogę zmienić fundusz emerytalny?
Tak, możesz. Wiążą się z tym pewne koszty, jeśli zdecydujemy się na zmianę funduszu przed upływem dwóch lat. Jeśli oszczędzasz w jakimś funduszu 2 lata i więcej to nieodpłatnie możesz przelać pieniądze do innego funduszu.
Czy środki zgromadzone na moim rachunku podlegają dziedziczeniu?
Tak, istnieje możliwość dziedziczenia środków zgromadzonych na rachunku. W przypadku Twojej śmierci połowa środków przekazywana jest na rachunek współmałżonka w OFE. Jeśli współmałżonek nie jest członkiem żadnego OFE i w ciągu 2 miesięcy nie wskaże rachunku w wybranym przez siebie funduszu, na jego rzecz zostanie otwarty rachunek w funduszu osoby zmarłej.
Transfer połowy środków zostanie zrealizowany pod warunkiem, że środki znajdujące się na rachunku zmarłego stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Druga połowa środków zostanie przekazana osobom, które w umowie OFE wskazałeś. Więcej w artykule: Dziedziczenie w OFE.
Czy wyznaczyć uposażonych?
Podpisując umowę z funduszem możesz wskazać jedną lub więcej osób, które w razie Twojej śmierci otrzymają wypłatę środków zgromadzonych na Twoim rachunku. Jeśli śmierć osoby uprawnionej nastąpi przed śmiercią członka funduszu, a członek OFE nie zadysponuje udziałem osoby zmarłej w inny sposób, udział ten przypada w równych częściach pozostałym osobom wskazanym.
O co wypada zapytać przedstawiciela OFE?
Pamiętaj, aby nie wstydzić się zadawania pytań. Specjalista jest właśnie po to, aby rozwiać Twoje obawy i wyjaśnić sprawy, których nie rozumiesz. Zapytać możesz właściwie o wszystko, dobrze, jeśli przedstawiciel funduszu swoje odpowiedzi poprze dowodami. Jeśli odpowiedzi Cię nie usatysfakcjonują, po prostu spotkaj się z innym przedstawicielem.
Od czego zależy wysokość emerytury z II filaru?
Wysokość emerytury z II filaru, czyli z Otwartych Funduszy Emerytalnych zależy od:
-
kwoty zgromadzonego kapitału (składki + zysk). Im nasze zarobki są wyższe, tym wyższe są nasze składki, ale w przypadku, gdy nasze wynagrodzenie - licząc od początku roku - przekroczy 30 średnich wynagrodzeń w gospodarce narodowej, pracodawca przestanie odprowadzać część składki na fundusz emerytalny i rentowy, długości okresu, w jakim gromadzimy składki oraz od daty przejścia na emeryturę (im dłużej pracujemy tym lepiej),
-
alokacji składki ciągłości zatrudnienia - braku okresów nieskładkowych.
Co zrobić jak zauważymy, że wysokość składek się nie zgadza?
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w przekazywaniu przez ZUS składek na rachunek w OFE należy dokonać reklamacji w terenowej jednostce ZUS, właściwej ze względu na płatnika składek (pracodawcę). W celu złożenia reklamacji możesz skorzystać z formularza.
Alicja Szakiel