Pewnie większość osób będących członkami funduszu emerytalnego prędzej czy później zadała sobie właśnie to pytanie. Czy w ogóle jest to możliwe? W jakich sytuacjach ludzie zaczynają rozsiewać tego typu plotki?
Panika związana z tym, że fundusz emerytalny „na pewno splajtuje” rozpoczyna się zwykle w sytuacji, gdy Otwarty Fundusz Emerytalny bądź PTE (Powszechne Towarzystwo Emerytalne) zmienia nazwę. Oznacza to tylko i wyłącznie zmianę podmiotu posiadającego większość akcji w PTE lub zmianę zarządzającego.
Także, jeśli fundusz emerytalny, do którego należysz zmieni nazwę, nie musisz w pośpiechu wypisywać się z niego, ponieważ pod względem finansowym nie dzieje się w funduszu nic złego.
PTE jest odrębną od Funduszu firmą zatrudniającą doradców inwestycyjnych i innych specjalistów finansowych. To oni po dokonanej analizie decydują, jak będą inwestowane pieniądze OFE.
Istnieje kilka stopni i systemów zabezpieczeń inwestowanych pieniędzy. Jednym z nich jest oddzielenie firmy zarządzającej pieniędzmi od tej, w której są one gromadzone. Towarzystwo może upaść, Fundusz Emerytalny nie.
Przykład
W lutym 2007 roku nastąpiła zmiana nazwy Winterthur na AXA. AXA przejęła od Credit Suisse całą grupę Winterthur na świecie. Jest to doskonały przykład na to, że nie oznacza to "plajty" OFE, tylko zmianę podmiotu posiadającego większość akcji w PTE.
Proszę pamiętać, że w tematyce funduszy emerytalnych nie ma pojęcia „bankructwo”. Jak już wspomniałam fundusz może zostać przejęty przez inny OFE lub udziały w zarządzaniu może przejąć inna firma.
Żadna z tych sytuacji nie zagraża jednak istnieniu funduszu i nie daje podstaw, co do przewidywania spadku lub zmiany notowań.
Jeśli jeszcze do końca nie jesteś przekonany co do stabilności Twojego funduszu, pamiętaj, że
każdy OFE podlega nadzorowi. Rynek OFE, ze względu na swoją specyfikę, jako część systemu zabezpieczenia społecznego, jest reglamentowany i nadzorowany przez państwo.
Zadanie to jest realizowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zgodnie z ustawą zadaniem Komisji w tym obszarze jest ochrona interesów członków funduszy emerytalnych. Swoje zadania Komisja realizuje poprzez sprawowanie nadzoru instytucjonalnego i finansowego nad działalnością funduszy emerytalnych i Powszechnych Towarzystw Emerytalnych.
Kontrola instytucjonalna obejmuje przede wszystkim wydawanie zezwoleń na utworzenie towarzystw i funduszy emerytalnych oraz ich cofanie, wydawanie zezwoleń na połączenia i przejęcia towarzystw lub funduszy, a także
przeprowadzanie bezpośredniej kontroli w siedzibie towarzystwa, depozytariusza i agenta transferowego (podmiotu prowadzącego rejestr członków funduszu) wraz z uprawnieniem wglądu do ksiąg, dokumentów i innych nośników informacji, żądania sporządzenia oraz wydania kopii tych dokumentów i nośników informacji oraz żądania udzielenia informacji przez członków władz statutowych i pracowników kontrolowanych podmiotów.
Jak widzisz ochrona interesów członków funduszu emerytalnego jest sprawą nadrzędną. Jeśli zatem usłyszysz cokolwiek na temat splajtowania OFE, najpierw dowiedz się dokładnie, jakie zdarzenie miało miejsce i jakie są jego konsekwencje.
Uczestniczenie w rozsiewaniu nieuzasadnionych plotek na temat bankructwa to naprawdę strata Twojego czasu.
Autor:
Karol Węgrzyniak