Co to jest OFE?
Otwarte Fundusze Emerytalne to kapitałowa część zreformowanego systemu emerytalnego. Stanowią one tzw. drugi filar. Ich zarządzaniem zajmują się Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), które działają podobnie jak Otwarte Fundusze Inwestycyjne.
Składki członków OFE przeliczane są na jednostki rozrachunkowe i zapisywane na indywidualnych kontach, a ich pieniądze są inwestowane i pomnażane przez fundusz. Do OFE trafia 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne.
Dla kogo OFE?
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, każda pełnoletnia osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1968 r. i podejmuje swoją pierwszą pracę musi zapisać się do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego. Ubezpieczenie powinno nastąpić w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli od momentu podpisania umowy o pracę. Na wybór funduszu jest czas do 10 lipca lub 10 stycznia każdego roku.
Przystąpienie do OFE
Przystąpienie do wybranego OFE jest procesem łatwym, nie wymagającym dużej ilości czasu. Deklarację przystąpienia można zdobyć za pośrednictwem internetu, można również skorzystać z pomocy agenta lub udać się bezpośrednio do oddziału wybranego PTE.
PAMIĘTAJ! Możesz być członkiem tylko jednego Otwartego Funduszu Emerytalnego! Co nie oznacza, że nie możesz Funduszu zmieniać. W ciągu pierwszych dwóch lat członkostwa taka zmiana jest odpłatna, natomiast później możesz zgromadzone składki przenieść do innego Funduszu bezpłatnie.
Co ze „spóźnialskimi”?
Jeśli zapomnicie o podpisaniu deklaracji o przystąpieniu do OFE, wówczas ZUS zadecyduje za Was w drodze losowania. Losowanie odbywa się dwa razy w roku - w ostatnich dniach roboczych stycznia i lipca (wcześniej odbywało się tylko raz do roku, w styczniu).
Losowanie do OFE nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.
Alicja Szakiel