Zbliża się czas, gdy będziesz musiał wybrać drugi filar emerytalny. A może chcesz zmienić fundusz, na który zdecydowałeś się jakiś czas temu? Na co najpierw powinieneś zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek na początek.
Sytuacja na rynku OFE
W początkowym okresie funkcjonowania reformy emerytalnej, gdy do OFE zapisała się największa ich liczba (do końca 1999 roku musiał zapisać się każdy urodzony po 1 stycznia 1969 roku, a mogły - lecz nie musiały - skorzystać z takiej możliwości osoby, które przyszły na świat po 1 stycznia 1949 roku) wyboru swojego OFE dokonywano w sposób intuicyjny, czyli w ciemno.
Powodem takiego zachowania był brak możliwości weryfikacji i porównania wyników poszczególnych OFE (pierwsze OFE rozpoczęły swoją działalność w połowie 1999 roku). Dodatkowym czynnikiem był niski poziom wiedzy wśród Polaków na temat inwestowania oraz sposobu działania OFE.
Nieporównywalnie lepsza sytuacja jest obecnie. Z racji tego, że inwestycje funduszy emerytalnych mają charakter długoterminowy, dopiero po jakimś okresie można ocenić efekty ich działania – im dłuższy przedział czasowy tym lepszy uzyskuje się obraz rynku. W związku z tym nowo przystępujący do OFE, w sposób znacznie bardziej świadomy, podejmują decyzję, który fundusz wybrać.
Natomiast „starzy” członkowie na tej bazie mogą zweryfikować dotychczasowe dokonania swoich OFE i zdecydować o dalszym członkostwie lub też o przenosinach do funduszu osiągającego lepsze wyniki.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze OFE?
Przede wszystkim decyzja ta musi być podjęta rozważnie, bez pośpiechu, mądrze. Na początek polecam artykuł na temat samej reformy systemu emerytalnego w Polsce, zapoznać się z rankingami oraz praktycznymi poradami dotyczącymi OFE. Wiele takich publikacji znajdziesz w gazetach oraz Internecie.
Koniecznie zwróć uwagę na :
-
koszty jakie będziesz ponosić w związku z członkostwem,
-
pozycję w rankingach według stopy zwrotu,
-
wysokość aktywów OFE,
-
odpowiadające Ci kanały obsługi klienta (Internet, oddziały).
Wyniki inwestycyjne pokazują, jak skutecznie dany fundusz pomnaża oddawaną mu w zarządzanie składkę. W celu prawidłowej oceny możliwości funduszy w tym zakresie, należy przyjrzeć się stopom zwrotu poszczególnych OFE w różnych okresach.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na dodatkowy czynnik wyboru funduszu – liczbę członków, a co za tym idzie wysokość zarządzanych aktywów. Fundusze o małych aktywach (kilkaset milionów zł.) są w stanie szybciej zareagować na zmiany sytuacji na rynkach finansowych niż „wielkie” OFE (kilka miliardów zł.).
Z racji niewielkich aktywów wejście lub wyjście z inwestycji w przypadku małych OFE jest znacznie prostsze. Wynika to z faktu niewielkiej płynności polskiego rynku finansowego.
Z drugiej jednak strony „duże” OFE mogą realizować projekty inwestycyjne, wymagające dużych zasobów kapitałowych, charakteryzujących się wysokim poziomem zyskowności – np. uczestnictwo w prywatyzacji lub w przyszłości inwestycjach infrastrukturalnych.
Alicja Szakiel