O tym, w jaki sposób zmienić Otwarty Fundusz Emerytalny pisałam już w poprzednich publikacjach. Dzisiaj chciałabym w kilku słowach spróbować określić najwłaściwszy moment na podjęcie takiej decyzji. Jakie kwestie powinien rozważyć członek funduszu, aby zmiana OFE była dla niego możliwie najkorzystniejsza?
Jak długo jesteś w funduszu?
Pamiętaj, że jeśli nie minął rok od Twojego przystąpienia do Otwartego Funduszu Emerytalnego, a Ty zdecydujesz się na jego opuszczenie, będziesz musiał zapłacić tzw. opłatę transferową. Wynosi ona 160 PLN.
Jeżeli do Otwartego Funduszu Emerytalnego wstąpiłeś więcej niż rok temu, a mniej niż 2 lata temu, wówczas również obowiązuje Cię opłata. Tylko jest ona mniejsza i wynosi 50%, czyli 80 PLN. Jeśli Twój staż członkowski wynosi więcej niż 2 lata, jesteś całkowicie zwolniony z opłat. Sprawdź, zatem jak długo jesteś w funduszu i czy w związku z jego zmianą poniesiesz jakieś koszty.
Nie spóźnij się na sesję transferową
Zmiana funduszu emerytalnego możliwa jest w czasie sesji transferowych, które mają miejsce cztery razy w ciągu roku. Sesje organizowane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na koniec lutego, maja, sierpnia oraz listopada.
Jakie korzyści daje Ci pozostanie w starym funduszu?
Jeśli należysz już do jakiegoś funduszu przez dłuższy czas, możliwe, że OFE nalicza Ci niższe prowizje niż „nowicjuszom”.
Nawet, jeżeli fundusz, do którego jeszcze należysz mieści się w rankingach pośrodku, przejście do funduszu z lepszym miejscem w rankingach może nie być dla Ciebie korzystne.
Tam to właśnie Ciebie potraktują jak „nowicjusza” i nalicza wyższe opłaty. Nie działaj zatem pochopnie.
Przed przejściem do nowego OFE sprawdź czy zgadza się Twój stan konta
Jeżeli regularnie otrzymujesz informacje o swoich stanie konta w OFE wystarczy uważnie je przejrzeć. Jeżeli zauważyłeś jakiekolwiek nieprawidłowości, wyjaśnij je, zanim rozpoczniesz przenoszenie swoich środków do innego funduszu. Zgłoś się do swojego OFE lub ewentualnie do oddziału ZUS.
Jeśli natomiast nie otrzymałeś listu z informacją o swoim stanie konta – zgłoś się do OFE ( możesz to zrobić telefonicznie) i poproś o przesłanie raportu.
Na koniec … kolejność działania
Jeżeli podjąłeś już nieodwracalną decyzję o zmianie Otwartego Funduszu Emerytalnego musisz:
-
podpisać umowę z funduszem, do którego chcesz przystąpić,
-
poinformuj swój „były” OFE o rezygnacji.
Alicja Szakiel