Odpowiedź na to pytanie jest jedna i brzmi – nie, nie będzie takiej możliwości. Czym jest to udokumentowane, czy tylko zdrowym rozsądkiem czy również przepisami prawnymi? O tym poniżej.
Głównym powodem, z jakiego
nie będzie możliwe wypłacenie zgromadzonych środków jednorazowo jest niebezpieczeństwo, iż emeryt wyda bądź w inny sposób pozbędzie się środków finansowych w krótkim czasie a następnie nie będzie miał z czego pokryć podstawowych wydatków.
Idea powstania Otwartych Funduszy Emerytalnych nie polegała na zgromadzeniu środków a następnie wypłaceniu ich w całości. Ideą stworzenia pierwszego i drugiego filara było
zapewnienie emerytury pozwalającej na pokrycie kosztów utrzymania w całym okresie starości. Stąd brak takiej możliwości.
Na temat wypłaty środków, które członek funduszu zebrał przez cały czas pracy, mówi także ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych – artykuł 111.
Wypłata środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu następuje przez przeniesienie tych środków do wskazanego przez członka zakładu ubezpieczeń emerytalnych, w którym wykupił on emeryturę dożywotnią.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb składania przez członków otwartego funduszu dyspozycji dotyczących przeniesienia środków do zakładu ubezpieczeń emerytalnych w związku z wykupieniem emerytury dożywotniej oraz zasady i tryb przeniesienia tych środków do zakładu ubezpieczeń emerytalnych(…)
Procedura, zatem będzie wyglądać następująco – za środki z konta OFE jesteś zobowiązany wykupić emeryturę dożywotnią w zakładzie ubezpieczeń emerytalnych.
Zaczną one wypłacać emerytury w roku 2009, jednak obecnie zasady funkcjonowania zakładów emerytalnych nie są jeszcze w 100% znane, a wszelkie decyzje w tej kwestii musi podjąć Rada Ministrów.
Niezależnie od tego, jak długo będziemy żyć, instytucja ta będzie musiała nam wypłacać emeryturę do końca życia, nawet, jeśli suma dokonanych wypłat przekroczyła już kwotę wpłaconych przez nas środków.