Wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego jest naszym obowiązkiem. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych mówi, że wszystkie osoby, urodzone po 31 grudnia 1968 roku muszą przystąpić do Otwartego Funduszu Emerytalnego w ciągu 7 dni od daty podjęcia pracy lub innej formy działalności, z tytułu której odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne.
Jest to obowiązkiem każdego ubezpieczonego, ponieważ właśnie do OFE, które wybierzemy będą przekazywane składki na naszą przyszłą emeryturę.
Zapominalscy …
Co się stanie, jeśli ktoś - celowo bądź przypadkowo - zapomni o przystąpieniu do OFE? Właściwie nie grożą nam z tego powodu żadne poważne konsekwencje. Nie ukarze nas ani Urząd Skarbowy ani policja.
Po pewnym czasie otrzymamy po prostu pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przypomni nam, że nie wybraliśmy jeszcze OFE i poinformuje nas o ostatecznym terminie na wybór funduszu. Jeżeli mimo tego przypomnienia, uznamy, że wybór OFE nie jest dla nas istotny, wówczas ZUS przydzieli nas do Funduszu w drodze losowania.
Losowanie ZUS
Losowanie do OFE przeprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, odbywa się ono dwa razy do roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia oraz w ostatnim dniu roboczym lipca.
Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które:
-
osiągnęły wyższe niż średnia, stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych,
-
zarządzają mniej niż 10% aktywów netto wszystkich OFE.
Z losowania wyłączone są trzy największe fundusze emerytalne. Takie działanie ma zwiększyć konkurencję na rynku i zapobiec praktykom monopolistycznym. Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach. Fundusz ma z kolei obowiązek poinformowania swoich "nowych członków", że ich składki będą teraz przesyłane właśnie do niego.
Nie wybrałeś – nie narzekaj
Musimy pamiętać, że zlekceważenie decyzji o wyborze OFE i losowanie w ZUS wiąże się nie tylko z niedogodnościami typu - "Trafiłem do firmy, której nie lubię". Można w ten sposób ponieść także wymierne straty finansowe - nasze składki nie są wówczas inwestowane do momentu rozlosowania, staż członkowski, od którego zależą opłaty jakie ponosimy, liczy się także od momentu przydzielenia do danego OFE.
Warto również pamiętać, że poszczególne OFE osiągają różne zyski z inwestycji, pobierają różne opłaty, a także oferują lepszą lub gorszą jakość obsługi klienta.
Oczywiście, po niekorzystnym losowaniu każdy może powiedzieć, że OFE można zmienić. Owszem można. Jednak po pierwsze nie zmieni to faktu, że nasze składki nie będą inwestowane do momentu losowania a nasz staż członkowski nie będzie się przez ten okres liczył, a po drugie zmiana funduszu wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Alicja Szakiel