Komu przysługuje wcześniejsza emerytura? Czy można odstąpić od OFE i na nią przejść? Zapraszam do zapoznania się z podstawowymi zasadami.
Zgodnie z zasadami, ubezpieczeni zostali podzieleni na trzy grupy:
-
urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku,
-
urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, ale przed 1 stycznia 1969 roku,
-
urodzeni po 31 grudnia 1968 roku.
Do wcześniejszej emerytury mają prawo niektóre osoby z grupy pierwszej i drugiej. Jeśli urodziłeś się przed 1 stycznia 1949 roku, to emeryturę otrzymasz na starych zasadach. Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi odpowiednio 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet.
Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 roku emerytura zostanie Ci przyznana na nowych zasadach, bez względu na Twój staż ubezpieczeniowy, przynależność do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) i inne czynniki.
Prawo do wcześniejszej emerytury
Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku mają prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli:
-
Kobiety – ukończyły 55 lat, mają min. 30 lat stażu ubezpieczeniowego lub mają, co najmniej 20-letni staż ubezpieczeniowy i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.
-
Mężczyźni – ukończyli 60 lat, mają, co najmniej 25-letni staż ubezpieczeniowy oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.
Jeżeli urodziłeś się po 1948 roku, to aby uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury, musisz nie tylko spełnić warunki wymagane od ubezpieczonych z najstarszej grupy, ale oprócz tego osiągnąć wymagany wiek do końca 2007 roku oraz nie należeć do Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Jeśli należysz do OFE – to musisz z niego wystąpić.
Fundusz emerytalny
Aby przejść na wcześniejszą emeryturę nie możesz być członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego. Swego czasu był to nie lada problem, gdyż akwizytorzy, aby zdobyć klienta przekonywali, że członkostwo w funduszu nie będzie stanowiło przeszkody w uzyskaniu wcześniejszej emerytury.
Wiele osób dało się przekonać, a później ich prośby o wycofanie się z OFE nie były akceptowane.
Obecnie wycofanie się z OFE jest możliwe, musisz jednak spełnić wszystkie warunki, aby taka procedura miała miejsce.
-
Złóż w ZUS wniosek o emeryturę wraz z dodatkowym wnioskiem – o wykreślenie z rejestru Otwartych Funduszy Emerytalnych i przekazanie do budżetu państwa pieniędzy zgromadzonych na Twoim rachunku w OFE.
-
ZUS sprawdzi, czy spełniasz warunki uprawniające do wcześniejszej emerytury, a jeśli tak jest, to wyliczy jej wysokość.
-
Następnie ZUS wyda decyzję o nabyciu przez Ciebie prawa do świadczenia, a następnie wykreśli Cię z Centralnego Rejestru Członków Funduszy Emerytalnych i poinformuje o tym OFE.
Alicja Szakiel