Po reformie systemu emerytalnego i wprowadzeniu Otwartych Funduszy Emerytalnych pojawiły się głosy o nadużyciach, jakie popełniali agenci ubezpieczeniowi w celu otrzymania prowizji za zapisanie kogoś do funduszu.
Przykładem takiego nadużycia był przypadek 48 letniej osoby, która ze względu na swój wiek nie miała zamiaru wybierać II filaru. Agent wykorzystał dane tej osoby, zapisał ją do funduszu emerytalnego fałszując podpis na umowie o członkostwo.
Co w takim przypadku powinna zrobić osoba, której dane wykorzystano?
Członkostwo w OFE
Uzyskanie członkostwa w Otwartym Funduszu Emerytalnym następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem. Chęć przystąpienia do funduszu potwierdzana jest poprzez złożenie własnoręcznego podpisu na deklaracji przystąpienia.
Zdarzają się jednak przypadki, że agenci działający w imieniu funduszu umieszczają w umowie prawdziwe dane osoby podlegającej ubezpieczeniu a następnie fałszują jej podpis, aby uzyskać prowizję z tytułu zawartej umowy. Otwarty Fundusz Emerytalny zgłasza wówczas nowego uczestnika do rejestru członków OFE i otwiera dla niego rachunek, na który wpływają składki emerytalne przekazywane przez ZUS.
Co zrobić?
Osoba, której dane zostały bezprawnie wykorzystane powinna niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Otwarty Fundusz Emerytalny prowadzący rachunek.
Gdy agent sfałszuje umowę, oznacza to, że w rzeczywistości umowa nie została zawarta.
Gdy fundusz emerytalny stwierdzi, że fakt sfałszowania nie budzi wątpliwości, wówczas wycofuje z ZUS zgłoszenie o uzyskaniu członkostwa i dokonuje zwrotu nienależnie otrzymanych składek. Fundusz musi zwrócić co najmniej nominalną wartość otrzymanych składek powiększoną o odsetki, których wysokość określają przepisy kodeksu cywilnego.
Odmowa anulowania
Może jednak zdarzyć się tak, że fundusz emerytalny odmówi anulowania umowy. W takim wypadku pozostaje nam skierowanie sprawy na drogę sądową.
W sprawach o roszczenia ze stosunków prawnych między członkami otwartych funduszy a tymi funduszami lub ich organami orzekają sądy ubezpieczeń społecznych właściwe dla miejsca zamieszkania członka funduszu. Osoba, której dane zostały bezprawnie wykorzystane a podpis sfałszowany powinna żądać ustalenia przez sąd nieistnienia umowy o członkostwo.
Gdy uzyska takie orzeczenie, OFE powinien anulować umowę i zwrócić nienależnie otrzymane składki.
Alicja Szakiel