Podejmując decyzję o rozwodzie i załatwiając sprawy finansowe łączące byłych już współmałżonków trzeba mieć na uwadze fakt, iż w świetle prawa do majątku wspólnego zaliczane są także środki zgromadzone na koncie w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE).
Jeżeli OFE nie zostanie uwzględnione w rozliczeniach czy wymaganych dokumentach sądowych, wówczas połowa zgromadzonych na nich środków zostanie przetransferowana na konto byłego współmałżonka w przypadku, kiedy np. nie będzie on uzyskiwał dochodów.
Rozwód sam w sobie należy do sytuacji stresujących, nie pozwólmy na to, aby nasza niewiedza przyczyniła się do większej ilości kłopotów.
Co mówi prawo?
„Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
-
pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
-
dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
-
środki zgromadzone na rachunku Otwartego lub Pracowniczego Funduszu Emerytalnego każdego z małżonków.”
(art.31 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego)
Podział środków zgromadzonych w OFE – różne przypadki
W przypadku, gdy oboje małżonkowie pracowali podczas trwania małżeństwa i osiągali dochody w podobnej wysokości, podział zgromadzonych pieniędzy nie będzie wiązał się z żadnymi problemami, bo w rezultacie nic nie stracą ani też niczego nie zyskają.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy jeden z nich pracował, a drugi na przykład przez znaczną część związku wychowywał dziecko. W takiej sytuacji zgromadzone przez niego w OFE środki są znacznie niższe – ich podział natomiast zrekompensuje czas, kiedy nie osiągał on dochodów.
Bywa jednak tak, że pracował tylko jeden z małżonków, a drugi nie wnosił żadnego wkładu finansowego do ich budżetu. Mimo to należy mu się połowa składek emerytalnych. Jeśli nie zrzeknie się ich się dobrowolnie, sprawę rozwiązać może tylko sąd, ustalając podział majątku, z uwzględnieniem wkładu finansowego małżonków podczas jego trwania.
Nie chcę dzielić się środkami z byłym współmałżonkiem
Co można zrobić, jeśli nie chcemy, by środki OFE zostały podzielone lub były dziedziczone przez byłego współmałżonka? Najlepsza oczywiście jest
ugoda, czyli podpisanie zgodnych oświadczeń o wzajemnym (lub jednostronnym) zrzeczeniu się praw do OFE. Osoby biorące ślub mogą zapisać takie ustalenia w umowie małżeńskiej.
Pamiętajmy, że o wszelkich zmianach, które zachodzą w naszym życiu, sami musimy informować fundusz emerytalny. Pozwoli to na wyjaśnienie bieżących niejasności i zapobiegnie niespodziankom w chwili, kiedy będziemy chcieli (my lub nasze dzieci) z tych środków korzystać.
Autor:
Karol Węgrzyniak