Jeżeli zastanawiasz się, co znajduje się w statucie każdego Otwartego Funduszu Emerytalnego, jakie informacje muszą być w nim zawarte, ten artykuł z pewnością przybliży Ci tę kwestię.
W ogólnym znaczeniu statut to ogół przepisów określających strukturę, obowiązki i sposób działania organizacji czy instytucji. Każdy statut ma określony schemat: jest to uporządkowany zbiór przepisów.
Statuty Otwartych Funduszy Emerytalnych są w zasadzie bardzo podobne do siebie, mogą różnić się kolejnością zawartych informacji, jednak każdy statut musi zawierać wszystkie wiadomości, które można zakwalifikować do kilku rozdziałów.
-
Postanowienia ogólne
-
Przedmiot działalności funduszu
-
Władze funduszu
-
Kapitał zakładowy towarzystwa
-
Informacje na temat depozytariusza
-
Finansowanie działalności funduszu
-
Opłaty z tytułu członkostwa w OFE
-
Wypłaty środków z funduszu
-
Obowiązki informacyjne funduszu
-
Postanowienia końcowe
Postanowienia ogólne
W tym, zazwyczaj niewielkim rozdziale, znajdziesz wyjaśnienie, w jakim celu powstał statut Otwartego Funduszu Emerytalnego, co zostało w nim określone. Poznasz również dokładną pełną nazwę OFE, dowiesz się gdzie znajduje się główna siedziba funduszu, a także na jakiej podstawie fundusz działa.
W statucie znajdziesz też wyjaśnienie na temat działalności, czasu trwania funduszu (nieograniczony), a także wzmiankę, że fundusz działa na terytorium Polski oraz w przewidzianych prawem sytuacjach również za granicą.
Przedmiot działalności funduszu
„Przedmiotem działalności funduszu jest gromadzenie środków pieniężnych i ich lokowanie z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego” |