Każdy z nas, kto podejmie pracę jest zobowiązany dokonać wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego. Muszą to uczynić odpowiednio do 10 stycznia lub 10 lipca – w zależności w jakim okresie rozpoczęły pierwszą pracę bądź działalność gospodarczą.
Na podjęcie decyzji zostało zatem niewiele czasu.
Na początku czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypominał, iż w razie nie przystąpienia do wybranego przez siebie funduszu emerytalnego, ZUS zrobi to za nas. W drodze losowania wybierze OFE, którego staniemy się członkiem. Jeśli zatem o swojej emeryturze wolisz zadecydować sam – zrób to teraz.
Otwarty Fundusz Emerytalny muszą wybrać osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 roku i po podjęciu pierwszej pracy nie zgłosiły się do żadnego funduszu emerytalnego. ZUS przypomina, że obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.
Zasady losowania
Jeżeli podjąłeś pierwszą pracę i w ciągu 7 dni z jakiegokolwiek powodu nie przystąpiłeś do OFE, ZUS z pewnością Ci o tym przypomni. Otrzymasz list informujący o konieczności zgłoszenia się do OFE.
Zgodnie z danymi ZUS w czerwcu wysłano 275 tys. 394 listy z taką informacją.
Zasadą jest, iż osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane
tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.
Są przecież fundusze lepiej oraz gorzej radzące sobie z inwestowaniem naszych składek, warto zatem poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie wyników funduszy emerytalnych i świadomie wybrać ten, który sami uznamy za najlepszy.
Alicja Szakiel