Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteś zadowolony z OFE, który wybrałeś przed laty, możesz go zmienić na inny. O tym już informowaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jednak nie dla wszystkich jest oczywiste, w jaki sposób tej zmiany dokonać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, mam nadzieje ze okażą się przydatne.
Po pierwsze
Przede wszystkim musisz wybrać nowy fundusz emerytalny i zawrzeć z nim umowę członkowską. Kolejny krok to poinformowanie swojego dotychczasowego OFE o dokonanej zmianie.
Poinformowanie to musi koniecznie mieć formę pisemną, wzór oświadczenia otrzymasz u agenta lub na stronie funduszu (wzór określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie trybu i terminu powiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez Otwarty Fundusz Emerytalny o zawarciu umowy z członkiem oraz dokonywania wypłaty transferowej).
Co się dzieje dalej?
Na podstawie pisemnego oświadczenia od klienta, dotychczasowy fundusz emerytalny przesyła do ZUS informację o chęci zmiany OFE. Zgłaszanie list transferowych, zawierających dane osób wyrażających wolę zmiany OFE, fundusz przesyła 12 dnia miesiąca, w którym odbywa się wypłata transferowa.
W przypadku dokonywania wypłaty transferowej w związku z przystąpieniem do innego OFE od 1 kwietnia 2004 roku członek funduszu zobowiązany jest do uiszczenia opłaty transferowej z własnych środków na rachunek Towarzystwa.
Obowiązek ten powstaje tylko wówczas, gdy od ostatniego dnia miesiąca, w którym członek OFE uzyskał członkostwo w funduszu do dnia dokonania wypłaty transferowej z rachunku członka funduszu do innego funduszu upływa nie więcej niż 12 miesięcy.
Wysokość opłaty wynosi wówczas 160 zł. Jeżeli od ostatniego dnia miesiąca, w którym członek OFE uzyskał członkostwo w funduszu do dnia dokonania wypłaty transferowej z rachunku członka w funduszu do innego funduszu
upłynęło więcej niż 12 miesięcy, ale mniej niż 24 miesiące, wówczas wysokość opłaty wynosi 80 zł. Po 2 latach możesz zmienić fundusz bezpłatnie.
Informacja z OFE
Gdy ZUS potwierdzi zmianę funduszu, jaką dokonałeś, „stary OFE” ma obowiązek przesłać Ci informację, która zwierać będzie:
-
numer rachunku oraz dane członka funduszu,
-
wartość jednostki rozrachunkowej, liczbę i łączną wartość jednostek rozrachunkowych na rachunku członka OFE w piątym dniu roboczym poprzedzającym dokonanie wypłaty transferowej,
-
daty i kwoty wpłat składek i wypłat transferowych do OFE, kwoty opłat potrącanych ze składek oraz liczbę jednostek rozrachunkowych zaliczonych na rachunek członka w okresie ostatnich 12 miesięcy,
-
pouczenie o trybie postępowania w przypadku uznania przez członka OFE, że otrzymana informacja zawiera błędne dane.
W razie nie otrzymania takiej informacji, masz prawo się jej domagać.
Nie zapomnij! Transfery pomiędzy funduszami odbywają się 4 razy w roku, ostatniego dnia roboczego miesiąca lutego, maja, sierpnia i listopada.
Aby doszło do transferu w danej sesji transferowej muszą być spełnione trzy warunki:
-
umowę z nowym OFE należy podpisać najpóźniej do 25 dnia miesiąca poprzedzającego transfer, czyli na przykład, aby doszło do transferu w sesji lutowej, umowę z nowym OFE należy podpisać do 25 stycznia,
-
zawiadomienie o zawarciu umowy o członkostwo z innym Otwartym Funduszem Emerytalnym powinno być dostarczone do poprzedniego OFE tradycyjną pocztą, listem poleconym, w ciągu 14 dni roboczych od momentu podpisania umowy członkowskiej z nowym OFE,
-
dane w obydwu funduszach powinny być jednakowe.
Alicja Szakiel